Štítna žľaza je dôležitý orgán so žľazovým vnútorným vylučovaním, ktorý hrá zásadnú úlohu pri regulácii metabolizmu a mnohých ďalších telesných funkcií. Neliečená štítna žľaza môže mať vážne následky na zdravie jednotlivca. V tomto článku sa pozrieme na vplyv neliečenej štítna žľazy, možnosti liečby a často sa vyskytujúce otázky.
Ako funguje štítna žľaza a jej úloha v tele
Štítna žľaza je malý orgán nachádzajúci sa v krku pod kríčnou chrupkou. Hoci je malá, má obrovský vplyv na celkové zdravie. Hlavnou úlohou štítnej žľazy je produkovať hormóny, konkrétne tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3). Tieto hormóny sú nevyhnutné pre reguláciu metabolizmu a rastových procesov v tele.
Problémy spojené s neliečenou štítnou žľazou
Ak nie je štítna žľaza riadne liečená, môže to mať vážne následky na celkové zdravie. Hypotyreóza, čo je nízka hladina štítnych hormónov, môže viesť k problémom ako únava, nárast hmotnosti, depresia a zlá koncentrácia. Naopak, hypertyreóza, ktorá znamená nadmernú produkciu hormónov, môže spôsobiť nervozitu, rýchly tep a chudnutie.
Diagnóza a liečba
Diagnóza štítnych problémov sa zväčša uskutočňuje pomocou krvných testov na hladinu hormónov a ultrazvukového vyšetrenia žľazy. Liečba závisí od konkrétnej diagnózy. Hypotyreóza sa často lieči syntetickými hormónmi, ktoré nahrádzajú nedostatok hormónov. Hypertyreóza môže byť liečená liekmi, rádiojódom alebo dokonca chirurgicky.
Životný štýl a strava
Okrem konvenčnej liečby môže pacient s problémami so štítnou žľazou ovplyvniť svoje zdravie aj zmenou životného štýlu a stravy. Jód je dôležitý pre správne fungovanie štítnej žľazy, preto by strava mala obsahovať dostatočné množstvo jódových zdrojov, ako sú riasy a morské plody. Zdravá strava a primeraný pohyb môžu podporiť celkové zdravie aj pri problémoch so štítnou žľazou.
Žľazy s vnútorným vylučovaním, známe aj ako endokrinné žľazy, sú zodpovedné za produkciu hormónov priamo do krvi. Tieto hormóny majú v tele viaceré úlohy, ako napríklad reguláciu metabolizmu, rastu, reprodukcie a reakcií na stres. Medzi hlavné žľazy s vnútorným vylučovaním patrí okrem štítnej žľazy aj nadobličky, pankreas a reprodukčné žľazy.
Časté otázky o neliečenej štítnej žľaze
Ako často by som sa mal nechať kontrolovať štítnu žľazu?
Odporúča sa pravidelná kontrola u lekára, najmä ak už trpíte nejakým štítnym ochorením. Lekár vám povie, akú frekvenciu kontrol by ste mali dodržiavať.
Je možné ovplyvniť štítnu žľazu stravou?
Áno, strava bohatá na jód a zdravé živiny môže podporiť zdravie štítnej žľazy. No nezabudnite, že váš lekár by mal byť súčasťou akýchkoľvek zmien vo vašej stravovacej rutine.
Aké sú typické príznaky problémov so štítnou žľazou?
Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od toho, či ide o hypotyreózu alebo hypertyreózu. Medzi bežné príznaky patrí únava, zmeny nálady, nárast alebo strata hmotnosti a problémy so srdcom.
Záver
Štítna žľaza je dôležitým orgánom so žľazovým vnútorným vylučovaním, ktorý ovplyvňuje mnohé aspekty nášho zdravia. Je dôležité mať ju pod dohľadom lekára a riadne liečiť, ak sa objavia akékoľvek problémy. Strava, životný štýl a pravidelné kontroly môžu výrazne prispieť k udržaniu zdravej štítnej žľazy a celkového pohody.
Pozri tiež: