Diastáza po pôrode: ako sa jej vyhnúť a ako ju liečiť

Vitajte v našom článku, ktorý sa zaoberá tématom diastázy po pôrode. Diastáza, často nazývaná aj medzera medzi svalmi brucha, je bežným problémom, ktorý môže postihnúť ženy po pôrode. V tomto článku sa pozrieme na príčiny diastázy v tehotenstve, cviky na zlepšenie stavy brucha po pôrode a rady pre správnu starostlivosť o brucho v tejto období.

Diastáza po pôrode a jej príčiny

Diastáza, ktorá sa často vyskytuje po pôrode, je stav, pri ktorom sa svaly brucha, konkrétne pravé a ľavé mihalnice, roztiahnu a vytvoria medzeru. Tento stav môže byť spôsobený kombináciou faktorov vrátane genetiky, veľkosti plodu a spôsobu, akým sa brucho rozťahuje počas tehotenstva.

Diastáza v tehotenstve

Diastáza môže vzniknúť aj počas tehotenstva. Rastúci plod môže vytvárať tlak na brucho a vyvíjať svaly. Hormón relaxín, ktorý je produkovaný počas tehotenstva, môže tiež ovplyvniť pružnosť tkaniva, čo môže prispieť k vzniku diastázy.

Cviky na diastázu po pôrode

Po konzultácii s lekárom je možné začať s cvičeniami na zlepšenie diastázy po pôrode. Dôležité je vyhnúť sa cvikom, ktoré by mohli ešte viac zhoršiť stav brucha. Niektoré cviky, ktoré sa odporúčajú, zahŕňajú cvičenia na posilnenie panvového dna, pomalé záklony a cviky na stabilizáciu core svalov.

Brucho po porode: rady pre starostlivosť

Po pôrode je dôležité dať svojmu telu čas na zotavenie. Zdravá strava, dostatok odpočinku a postupné začleňovanie cvičení môžu pomôcť pri obnove svalového tkaniva a zlepšení stavu brucha. Použitie podpory brucha, ako sú poporodné obväzy, môže taktiež poskytnúť potrebnú oporu.

Čo je diastáza po pôrode?

Diastáza po pôrode je stav, pri ktorom sa svaly brucha rozostupujú a vytvárajú medzeru. Tento stav môže nastať po pôrode kvôli rozťahovaniu tkaniva počas tehotenstva.

Je možné diastázu predchádzať?

Áno, je možné prijať opatrenia na minimalizovanie rizika diastázy. Patrí sem napríklad posilňovanie svalov core oblasti počas tehotenstva a správne zdvíhanie ťažkých predmetov.

Ako dlho trvá, kým sa diastáza zotaví?

Čas potrebný na zotavenie diastázy sa môže líšiť v závislosti od jednotlivca. Niektorým ženám sa podarí dosiahnuť zlepšenie v priebehu niekoľkých týždňov, zatiaľ čo u iných to môže trvať dlhšie.

Je cvičenie vhodné po pôrode?

Áno, cvičenie je dôležité po pôrode, avšak je dôležité začať postupne a konzultovať s lekárom. Špecifické cvičenia na posilnenie svalov brucha a panvového dna môžu byť prospešné.

Je možné diastázu opraviť bez chirurgického zákroku?

Áno, väčšina prípadov diastázy môže byť zlepšená pomocou cvičení, fyzioterapie a správneho prístupu k starostlivosti o brucho. V niektorých prípadoch však môže byť potrebný aj chirurgický zákrok.


Pozri tiež:

Edik

ad516503a11cd5ca435acc9bb6523536?s=150&d=mm&r=gforcedefault=1

Photo of author

Edik

Vložiť komentár