Kiahne v tehotenstve

Kiahne, známe aj ako spoločnícka, sú infekčné ochorenie spôsobené vírusom zvaným varicella-zoster. Toto ochorenie je pomerne bežné a môže postihnúť ľudí rôzneho veku, vrátane tehotných žien. Kiahne v tehotenstve môžu spôsobiť určité obavy a komplikácie, preto je dôležité byť dobre informovaný o tom, ako sa s nimi správne vysporiadať.

Prejavy kiahní u tehotných žien

Prejavy kiahní u tehotných žien sa môžu líšiť od prejavov u iných ľudí. Typickými príznakmi sú vyrážky v podobe malých červených škvŕn, ktoré sa postupne menia na pľuzgieriky a potom na malé vredy. Tieto vyrážky môžu byť sprevádzané svrbením, pálením a nepríjemným pocitom. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať horúčku, únavu a bolesti hlavy.

Riziká a komplikácie

Kiahne v tehotenstve môžu priniesť určité riziká a komplikácie pre budúcu mamu aj pre dieťa. V niektorých prípadoch sa môžu kiahne šíriť do placentárnej bariéry a ohroziť zdravie plodu. To môže viesť k vývojovým problémom, ako sú napríklad poruchy zraku, sluchu alebo intelektu. Pre tehotné ženy samotné môže ochorenie predstavovať väčšie riziko zápalu pľúc alebo iných komplikácií.

Prevencia a liečba

Aby sa tehotné ženy ochránili pred kiahňami, je dôležité sa vyhnúť kontaktu s infikovanými osobami. Ak je tehotná žena vystavená vírusu, môže byť zvážená sérová imunoglobulínová liečba na zníženie závažnosti ochorenia. Všeobecná rada zahŕňa aj dodržiavanie hygienických opatrení a vyhýbanie sa ľuďom s aktívnou formou kiahní.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Tehotné ženy, ktoré si myslia, že môžu mať kiahne alebo sú v kontakte s infikovanou osobou, by mali okamžite kontaktovať svojho lekára. Lekár môže určiť vhodné postupy a monitorovať zdravotný stav matky aj dieťaťa. Pravidelná starostlivosť o tehotenstvo je v týchto prípadoch dôležitá na minimalizáciu rizík.

Môže kiahne poškodiť môjho plodu?

Áno, v niektorých prípadoch môžu kiahne ohroziť zdravie plodu. Infekcia sa môže šíriť cez placentárnu bariéru a spôsobiť vývojové problémy.

Ako môžem zabrániť nakazeniu?

Odporúča sa vyhýbať sa kontaktu s infikovanými osobami. Dodržiavanie hygienických opatrení a zdravý životný štýl môžu pomôcť znížiť riziko nákazy.

Je bezpečné očkovať sa proti kiahniam počas tehotenstva?

Vo väčšine prípadov sa tehotné ženy nepodrobuje očkovaniu proti kiahniam. O možnosti očkovania by sa však mala tehotná žena poradiť so svojím lekárom.

Koľko trvá, kým sa kiahne zahojia?

Trvanie hojenia kiahní sa môže líšiť, ale zvyčajne to trvá pár týždňov. Dôležité je dodržiavať lekárske odporúčania a starostlivo sledovať svoj zdravotný stav.


Pozri tiež:

Edik

ad516503a11cd5ca435acc9bb6523536?s=150&d=mm&r=gforcedefault=1

Photo of author

Edik

Vložiť komentár